Місто Львів успішно пройшло перший етап відбору і потрапило у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030». Львів змагатиметься за титул із містом Никшич (Чорногорія). Наступний етап – міста-фіналісти мають доопрацювати свої заявки до літа 2025 року, і після цього журі прийме остаточне рішення про переможця.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
У жовтні Львів подав заявку на конкурс «Європейська столиця культури 2030». Цьому передував процес підготовки заявки, що тривав майже пів року та об’єднав понад пів тисячі людей, серед яких: представники різних напрямів культури, культурних індустрій, освіти й аналітики в культурі, незалежні митці, історики, філософи, дослідники, медійники, психологи, які працюють з ветеранами, як і власне люди культури із військовим досвідом, також дієвці з інших міст та партнери з Любліна.
Відтак Львів став першим українським містом, що взяв участь у найпрестижнішому загальноєвропейському конкурсі.
«В темні часи бувають світлі новини, і сьогодні ми дізнались одну з таких. Львів потрапив до фіналу конкурсу «Європейська столиця культури 2030». Наша заявка об’єднала десятки інституцій та сотні дієвців культури, бо це вперше Україна може подаватись на цей конкурс, тому це результат роботи цілої культурної спільноти.
Попереду у нас кілька місяців ще більш клопіткої роботи наш фінальною, більш деталізованою програмою. А вже восени 2025 року ми дізнаємось, яке ж місто буде достойне носити титул Європейської столиці культури у 2030 році», – розповіла Юлія Хомчин, директорка Інституту стратегії культури, який власне став ініціатором подачі заявки Львова на цей конкурс.
Тема заявки – Responsibility to Be (Відповідальність бути). Це глобальна розмова про культуру та відповідальність культури за те, що і як відбувається (і не лише в Україні) та про здатність попри все зберігати людяність.
У програмі заявки – платформи та проєкти сучасного мистецтва, літератури, театру, музики, музейної справи, а також освітні й дослідницькі, пов’язані з міським середовищем й на перетині різних секторів та у форматі експерименту. У фокусі заявки також робота із травмою та практиками пам’ятання і вшанування загиблих, фіксація злочинів росії в Україні, деколонізація та робота зі спадщиною, інклюзія й соціальна інтеграція. Втілення проєктів передбачає залучення містян, партнерства в межах міста, України та Європи загалом.
Нагадаємо, восени процес напрацювання заявки був відзначений спеціальною відзнакою «Культурна подія року». Відзнаку отримав Інститут стратегії культури як інституція, що координувала роботу із підготовки, написання й аплікування Львова як кандидата на статус ЄСК 2030.
Європейська столиця культури – це титул, який щороку присвоюється одному або кільком містам Європи, щоб підкреслити їхнє культурне багатство та сприяти розвитку культури й туризму. Ініціатива започаткована Європейським Союзом у 1985 році.