Грибовицький полігон – один з найбільших в країні. Він працював майже 60 років. Площа полігону, як 60 футбольних полів – понад 38 га, де накопичено приблизно 14,3 мільйона тонн відходів. Останні 4 роки тривала перша фаза рекультивації полігону, яку вже завершили. А цьогоріч планують закінчити і другу.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«Ми сьогодні офіційно оголошуємо про закриття першої фази рекультивації Грибовицького сміттєзвалища і початок другої. Впродовж 4 років зроблено досить багато роботи: повністю рекультивований весь полігон, встелений спеціальною гідроплівкою, осушені всі фільтраційні озера, яких було дуже багато. Фактично зараз залишилось єдине озеро, яке дофільтровуватиме залишки.
За декілька тижнів розпочнеться активне засипання полігону і фактично до кінця року його повністю закінчать та встелять зеленою травою», – розповів Олександр Єгоров.
Під час першої фази 28 га самого тіла полігону повністю виположили, зробили терасування, привели до правильної форми та накрили захисними шарами. Сміття покривали мінеральним грунтом, на нього стелили дренажний геокомпозит для рівномірного збору газу, зверху мембрану, яка не пропускає нічого ззовні, а далі – геотекстиль, який захищає від технічних ушкоджень. Тобто зараз по цьому матеріалу безпечно їздить техніка і навіть самоскиди.
Тут встановили 33 вертикальні свердловини для збору газу та облаштували систему для забору, так званого, поверхневого газу. Все, що утворюється в тілі полігону, переробляють в електроенергію. Щогодини вдається генерувати 400 кВт електроенергії, переробляючи біогаз із полігону.
За словами міського голови Львова, проєкт рекультивації Грибовицького полігону може стати прикладом правильного поводження з такими об’єктами для інших громад України.
«Тут буде паркова зона, травичка, відповідні насадження. Ми ще опрацьовуємо концепт з підрядником, бо війна вносить дуже багато коректив. Проте місто, яке пережило сміттєву блокаду, має амбіцію зробити якісно і, щоб, дай Бог, такі полігони були в кожній нашій громаді, ми безпечно жили оперуючи відходами.
Полігон тут працював ще з початку минулого століття і це один з найбільших полігонів в Україні загалом. І те, як ми його технологічно правильно зробили, буде прикладом для інших міст нашої держави. Ми щотижня приймаємо делегації з громад, показуємо та розказуємо і мені приємно, що турецька компанія також тримає слово і в часі війни не боїться працювати», – розповів Андрій Садовий.
Роками в тілі полігону утворювався фільтрат, який стікав у озера. Його очищують до технічної води, яку можна використовувати для миття рук. Так вдалося осушити більше 180 тисяч метрів кубічних озера фільтрату.
Роботи з рекультивації полігону виконує турецька компанія GOKSIN INSAAT, яка реалізувала близько 100 таких проєктів у 15 країнах світу.
«Дуже задоволені роботою з компанією GOKSIN INSAAT і хочемо наголосити, що навіть з початком повномасштабної війни вони не покинули полігон, а продовжили працювати. Це пілотний проєкт цієї компанії в Україні, який можна буде потім масштабувати на всю країну», – зазначив Станіслав Терлецький, керівник Групи управління та підтримки Програми розвитку муніципальної інфраструктури України.
«Ми раді працювати з Львівською міською радою. Тепер починаємо наступну, другу фазу робіт і до кінця року плануємо її закінчити», – розповів Аднан Гокшінголь, керівник компанії GOKSIN INSAAT.
Під час другого етапу рекультивації зроблять дренажне покриття на всій площі полігону, засиплять його шаром ґрунту, висадять багаторічні трави та зроблять резервуар очистки поверхневих вод та для пожежогасіння. А також встановлять нові свердловини та відновлять існуючі для моніторингу підземних вод.
Вартість першої фази робіт з рекультивації – 17,8 млн євро, а ще 8,4 млн євро коштує друга фаза. Проєкт втілюють за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку та фондів, які допомагали грантами.