Ватикан відкрив доступ до своїх архівів часів Другої світової війни. Досі їх тримали закритими через підозри, що тодішній Папа Пій XII, який очолював католицьку церкву, дивився крізь пальці на жахи Голокосту.
Про це повідомляє BBC.
«Церква не боїться історії», — сказав Папа Римський Франциск, який ще минулого року вирішив відкрити архіви Ватикану 2 березня 2020 року.
Папа Пій XII, якого іноді називають «папою Гітлера», очолював католицьку церкву з 1939 до 1958 року. Деякі історики стверджують, що він знав про масові вбивства євреїв нацистами, але нічого не робив, аби їм запобігти. Проте Ватикан наполягав, що Пій XII вів негласну роботу для порятунку людей.
За словами вчених, в архівах Ордена Єзуїтів є кілька документів, у яких Пія XII інформують про створення концтаборів. Однак відповідей папи на ці послання досі ніхто не бачив. Аби з’ясувати, що ж було насправді, десятки вчених готові приступити до вивчення архівних документів.
За словами глави Ватиканського секретного архіву єпископа Серджіо Паґано, документи, що стосуються періоду Другої світової війни, налічують мільйони сторінок і поділені за тематикою на 121 розділ. За словами Паґано, роботу з документами Папи Пія XII забронювали вже на рік вперед.
Якщо припущення вчених про його мовчазне споглядання винищення євреїв підтвердять, це може ще більше похитнути репутацію церкви, яка останнім часом і без того пов’язана зі скандалами, зокрема, через педофілію.
Крім того, істориків цікавлять відомості про одну з так званих «щурячих стежок» — маршрут, організований представниками вищого духовенства католицької церкви для втечі нацистських військових злочинців у країни Південної Америки після закінчення війни.