Сходи, які дивом вціліли після російської атаки на музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у 2024 році, вже консервують та реставрують. Фахівці розпочали роботу: спочатку позбудуться шкідників та грибків, а спалену частину сходів покриють спеціальною речовиною, яка збереже деревину і не дозволить їй руйнуватись надалі. В майбутньому сходи стануть частиною експозиції відбудованого музею Шухевича в Білогорщі.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Над комплексом робіт працює команда Karp Restorer, які мають чималий досвід роботи з цінними історичними елементами, зокрема вони працювали над реставрацією інтер’єру культурного простору MONO, що на площі Ринок, Львівської мистецької бібліотеки на вул. Шота Руставелі та над відновленням вхідної брами на площі Ринок, 42.
Внаслідок атаки на музей сходи вціліли на 70%. За словами Василя Карпіва, перш ніж взятись до роботи, провели спеціальні дослідження, відібрали проби, щоб зрозуміти структуру об’єкта, рівень пошкоджень та правильно спланувати подальші дії з консервації і реставрації експозиційного елемента.
«Цікаво тут те, що ми маємо різнохарактерні руйнування і перед нами є завдання забезпечити збереження об’єкта в тому стані, в якому він є. Маємо забрати жуків, провести антисептичні заходи щодо ураження грибками і найцікавіше, мабуть, буде забезпечення збереження оцього погорілого дерева, яке дуже є делікатним і практично стає одним з акцентів того моменту історії, яка відбулася з цими сходами.
Консервація – це призупинення всіх процесів руйнування. Вона дасть нам можливість поставити цей історичний обʼєкт на своє рідне місце вже як експонат музею, який люди зможуть бачити і навіть обмежено торкатися», – розповів консерватор творів мистецтва Василь Карпів.
За словами фахівців, у цьому делікатному процесі немає права на помилку, адже вони працюють з унікальними об’єктами, інших екземплярів яких не існує.
Історик Микола Посівнич, який є членом робочої групи з відновлення музею Романа Шухевича, каже, що сходи мають не лише унікальне історичне, а й символічне значення, адже стали місцем, де вбили генерал-хорунжого УПА.
«Ці сходи є первинним артефактом, який був побудований у час зведення цього будинку. Коли Роман Шухевич перебував майже 2 роки безпосередньо там, він ходив по них. На цих сходах він прийняв свій останній бій і біля криївки помер. Тож вони є безпосереднім свідком цих подій.
Нині сходи – один з основних елементів, що чудом збереглися після бомбардування, і тепер вони є яскравим нагадуванням обстрілу двома російськими шахедами і демонстрацією того, що сталося з музеєм», – зазначив Микола Посівнич.
До реставраторів із виїзним засіданням приїхали члени робочої групи, яка працює над відновленням музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича.
«Сходи – одна з перших основних частин музею, яку буде відновлено. Є якісні реставратори, які взялися за цю роботу. Буде проведений певний комплекс реставраційних та консерваційних заходів щодо відновлення цих сходів. Я думаю, що в межах 5 місяців ми побачимо результат. Паралельно також зараз завершують роботу над експертним звітом, після чого ми зможемо оголосити тендер на підрядну організацію і якомога швидше приступити до відновлення самого музею», – розповів Юрій Теліпський, директор ЛКП «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації».
Зазначимо, після відновлення музей Романа Шухевича стане на половину більшим, аніж до обстрілів. Архітектурна команда Guess Line Architects під керівництвом Андрія Лесюка виготовила проєкт відновлення музею генерал-хорунжого УПА та подала його на експертизу. Відновлений музей збільшиться на 49% і матиме площу 312,4 м², матиме нові експозиційні зали, а мешканці мікрорайону отримають нове, якісне укриття.
Нагадаємо, Роман Шухевич – головний командир УПА, загинув 5 березня 1950 року на Білогорщі. У будинку, де мешкав Роман Шухевич і де відбувся його останній бій, згодом облаштували музей. У ніч на 1 січня 2024 року музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича зруйнував російський обстріл.
На всеукраїнському архітектурному конкурсі вибрали проєктанта музею, врахували побажання робочої групи, куди увійшли рідні генерал-хорунжого, підписали меморандум з ГО «Новий музей» та розпочали підготовчі роботи.
ГО «Новий музей» відкрила рахунок для збору коштів на відновлення музею. Долучитися до відбудови може будь-хто за реквізитами:
ГО «НОВИЙ МУЗЕЙ»
ЄДРПОУ: 44482619
Банк: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”
р/р: UA233052990000026007031029658
МФО: 305299
Призначення платежу: Благодійний внесок на Проєкт відбудови Музею Романа Шухевича (важливо вказати).
Або за посиланням – https://send.monobank.ua/jar/8s22uyQ171
Більше інформації про відновлення та відбудову музею Романа Шухевича тут: https://shukhevych.city-adm.lviv.ua/