Про те, як змінилася освіта Львівщини та яких результатів досягли в межах реалізації Програми розвитку освіти Львівщини на 2021-2025 рр. у дошкільній, загальній середній та позашкільній освіті, розповіли сьогодні, 16 квітня, на брифінгу у Львівській обласній адміністрації. Спікерами виступили Олег Паска, директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА, та Ірина Сислюк, начальниця відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки Львівської ОДА.
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
Олег Паска розповів, що цього року закінчується реалізація обласної Програми на 2021-2025 роки, яку розробили на основі Стратегії розвитку освіти Львівщини 2021-2027. Він зазначив, що Стратегія, яка лягла в основу програми, розробили вперше. Саме виконання цих настановчих документів, які у 2021 році ухвалила Львівська обласна рада, забезпечило лідерство Львівської області в галузі освіти за багатьма показниками.
Зокрема, якщо говорити про середню освіту, то Львівщина першою в Україні почала реформу старшої школи, сформувавши мережу академічних ліцеїв і розробивши критерії до обрання їхніх профілів з такою умовою. При цьому особлива увага приділяється науковим ліцеям, створеним на основі санаторних шкіл і тих, що діяли раніше.
«Відповідно до Програми розвитку освіти, Львівщина першою в Україні в 2022 році передбачила субвенцію на розвиток предмета «Захист України». Згодом цей досвід Міністерство освіти удосконалило та масштабувало у межах усієї країни, і з 2024 року відповідна субвенція передбачена у Державному бюджеті», – зазначив Олег Паска.
Також він звернув увагу на важливості розвитку і підтримки позашкільної освіти.
«Позашкілля дає дітям можливість обирати професії, спробувати себе у різних професіях, сповна реалізувати свій творчий, інтелектуальний, духовний та фізичний потенціал. Як свідчить досвід Ісландії, це також спосіб відвернути дітей від шкідливих звичок, що формує вулиця, як-от куріння і вживання алкоголю у підлітковому віці. Саме тому в області започаткували Форум позашкілля, а також надали додаткове фінансування технічним гурткам», – розповів Олег Паска.
Значну увагу приділили розвитку Львівської обласної Малої академії наук, що є стратегічною метою у сфері позашкілля. Саме тому торік юним науковцям повернули приміщення Будинку вчителя. Також у структурі Малої академії наук відкрили кілька сучасних лабораторій, що дозволяє зробити для дітей наукові дослідження цікавими та захоплюючими.
Львівщина була ініціатором запровадження субвенції на матеріально-технічне забезпечення інклюзивно-ресурсних центрів, які надають освітні послуги дітям з особливими освітніми потребами.
«Ми поставили перед собою ціль напрацювати таку систему, яка допомогла б батькам виявити обдарованість дитини, містила б поради, як побудувати індивідуальну освітню траєкторію», – розповів Олег Паска.
Зі свого боку Ірина Сислюк окреслила основні тенденції та здобутки у дошкільній, загальній середній та позашкільній освіті Львівської області за останні 5 років.
Серед них: максимальне наближення навчального процесу і виховання кожної дитини до її сутності, здібностей та особливостей; формування сприятливого, безпечного комфортного освітнього середовища; будівництво нових дошкільних закладів, які допомагають подолати проблему переповнених груп.
«Наша програма співпала з періодом реформування освіти. І основним принципом реформи освіти і основним принципом, який закладений в основу Програми розвитку освіти, є принцип дитиноцентричності. Цей принцип передбачає гармонійний розвиток дитини на всіх етапах освітнього процесу для того, щоб випускник нашої школи був всесторонньо розвинутим, гармонійною особистістю, яка може дати собі раду в дорослому житті», – розповіла Ірина Сислюк.
В довкіллі наголос зробили на будівництво та створення нових закладів. Впродовж 2020-2024 року кількість дитячих садочків в області зросла з 825 до 936.
Другий важливий напрям – розвиток дитини через реалізацію проектів. На сьогодні в області реалізують інноваційні освітні програми: міжнародна парціальна програма соціально-фінансової освіти «Афлатот» (43 ЗДО), авторська оздоровча програма «Нехворійко» (28 ЗДО), парціальна програма духовно-морального виховання «Зерно любові» (58 ЗДО), методика оцінювання якості освіти ЕКЕРС (10 ЗДО), програма забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти (32 ЗДО), проєкт «Сприяння освіті. LEGO-конструювання» (30 ЗДО), програма цифрової освіти (10 ЗДО), STREAM-освіта (15 ЗДО), програма «Інтелект України» (20 ЗДО), а також альтернативні форми здобуття дошкільної освіти (16 ЗДО).
Якщо говорити про загальну середню освіту, то тут велике значення має побудова освітньої мережі. Від цього залежить наскільки якісною буде освіта у школі. Починаючи з 2021 року провели велику роботу, завдяки якій сформували прогнозовану мережу академічних ліцеїв. У вересні 2024 року на сесії ЛОР затвердили план трансформації мережі. Станом на 1 вересня 2024 року в області діє 35 академічних ліцеїв, до 2027 року заплановано, що їх буде 123, з них: 96 – в області і 27 – у Львові.
Починаючи з 2021 року, департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації здійснює системну роботу з оснащення навчальних кабінетів предмету «Захист України». Фінансування здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету на засадах співфінансування з місцевими бюджетами.
Упродовж цього періоду закупили навчальне обладнання, макети зброї, прилади, військове спорядження, матеріали медичного призначення, а також інтерактивні лазерні тири для 68 закладів загальної середньої освіти, зокрема для 21 закладу у 21 територіальній громаді та Рава-Руського професійного ліцею. Окремо оснастили навчальні кабінети в 16 закладах освіти 15 територіальних громад.
Крім того, для 10 закладів і установ освіти обласного підпорядкування, у тому числі для 7 закладів професійно-технічної освіти та Львівського військового ліцею імені Героїв Крут, придбали інтерактивні лазерні тири.
Загалом створили 109 осередків для викладання предмета «Захист України»: 64 – у територіальних громадах, 28 – в обласних закладах освіти, та 7 – у закладах професійно-технічної освіти міста Львова.
З метою підтримки впровадження новітніх підходів в освіті та осучаснення освітнього процесу затвердили Положення про обласний конкурс «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу». За ці роки в області розробили 53 авторські навчальні програми.
Зокрема у 2024 році переможцями конкурсу стали такі програми: «НейроСтарт: підготовка до школи (математика)», «Українська та зарубіжна література. 8 клас», а також інтегрований курс у контексті допрофільної підготовки ліцею спеціалізованої освіти військового спрямування.
Велику увагу приділили навчанню вчителів. Так упродовж 2021–2023 років реалізовувався проєкт дистанційного навчання «MOODLE – ЦЕ ПРО100», метою якого впроваджували сучасні цифрові інструменти у практику роботи закладів загальної середньої освіти. У проєкті взяли участь 197 шкіл Львівської області. В рамках ініціативи провели 8 Освітніх Академій, учасниками яких стали понад 4500 педагогічних працівників, що дало змогу суттєво підвищити рівень цифрової компетентності вчителів та забезпечити якісне дистанційне навчання.
У межах ініціативи «Освітній Еверест» підготували 42 команди тренерів професійної майстерності для тренінгових центрів у 40 територіальних громадах. Визначили тематику тренінгів і методичних заходів, розробили методичні порадники для вчителів та директорів, інструменти формувального оцінювання і внутрішньошкільного заохочення, орієнтовані на розвиток дитини. Завдяки поширенню успішних практик колег підвищили мотивацію 299 педагогів до впровадження змішаного навчання. Щороку в червні проводять Літню школу для 55 учасників.
Проводять велику роботу з українською діаспорою та зі школярами, які були вимушені виїхати через повномасштабне вторгнення. У межах формування та збереження національної ідентичності активно впроваджують заходи з національно-патріотичного виховання. Зокрема, у 2021–2026 роках реалізується експеримент щодо впровадження структурно-функціональної моделі підтримки українськомовної освіти за кордоном. Створили дистанційні форми навчання для дітей із числа ВПО та українських емігрантів у таких закладах, як Львівський ліцей імені І. Б. Антонича та Сокальська ЗЗСО №4.
Здійснюється підготовка педагогів для викладання українознавчих предметів, налагоджується співпраця з діаспорними організаціями, а також організовується навчання дітей з альтернативними формами освіти.
В межах Комплексної програми посилення державотворчої та консолідуючої ролі української мови на 2023–2026 роки окрему увагу приділили виданню навчально-методичної літератури для педагогів діаспори.
У Львівській області функціонують 66 закладів позашкільної освіти, в яких займається 51,3 тис. вихованців, що становить 23,1% від загальної кількості дітей. Особливу увагу зосередили на розвитку науково-технічного та національно-патріотичного напрямів. У межах ініціативи провели два Форуми позашкілля: перший об’єднав понад 2000 учасників із 62 громад, другий – близько 3000 учасників із 70 громад. На зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти з обласного бюджету спрямували 10 млн грн. Фінансування отримали 4 обласні ЗПО та 4 технічного напряму, зокрема у містах Броди, Дрогобич, Червоноград та Сокаль.
Насамкінець Ірина Сислюк розповіла про те, що у 2023 році на Львівщині створили модель Психологічної служби, яка має на меті організацію надання фахової психологічної допомоги усім учасникам освітнього процесу.
«Створили Координаційну раду психологічної служби освіти області, 6 Координаційних рад на рівні районів, а також професійні спільноти працівників психологічної служби територіальних громад, спеціальних закладів освіти, ліцеїв обласного підпорядкування та інклюзивно-ресурсних центрів.
Розробили та ухвалили Положення про професійні спільноти працівників психологічної служби закладів освіти на Колегії департаменту освіти і науки облдержадміністрації (грудень 2024).
І вперше в Україні провели обласний конкурс «Практичний психолог-2024 року», – зазначила Ірина Сислюк.
Насамкінець директор департаменту освіти подякував голові Львівської ОДА Максиму Козицькому за постійну увагу до проблем освіти і системну підтримку. Також він подякував своїм заступникам та депутатському корпусу Львівської обласної ради, зокрема, керівникам та депутатам з профільної освітньої комісії. «І велика подяка усім нашим освітянам, ми всі разом творимо майбутнє нашої країни!» – наголосив Олег Паска.