У Дрогобичі освятили пам’ятку національного значення та всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — церкву Святого Юра, якій понад 500 років. Святкову літургію з нагоди освячення відновленого іконостаса та храму очолив Отець і Глава УГКЦ – Блаженніший Святослав.
Повідомила пресслужба ЛЬвівської ОВА.
«Цей храм, ці ікони самі промовлять до тих, хто хоче пізнати наше серце, нашу історію і наше майбутнє. Я хочу подякувати усім реставраторам, музейним працівникам. Саме сьогоднішнє свято є святом нашого культурного сьогодення, тому що ми всі разом: держава і громада, церква і наші фахівці культури, мистецтва», – промовив Блаженніший Святослав.
У межах реконструкції храму тут провели низку робіт, які виконали з дотриманням автентичності, бо в храмі потрібно максимально зберегти архітектуру 16 століття.
«У 2023 році на об’єкті проводились масштабні реставраційні роботи: укріплювали фундаменти та підвалини святині, здійснювали опорядження зрубних стін і восьмериків, а також відновлювали відкриту галерею — замінювали дерев’яні конструкції, настилали нові підлоги з дощок, перекривали піддашшя ґонтом. Також відновили перекриття емпори й хорів та провели низку робіт на внутрішніх стінах храму», — зазначає директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.
На реставраційні роботи у 2023 році з обласного бюджету скерували понад 2 мільйони гривень в межах програми «Охорона та збереження обʼєктів культурної спадщини». Ще приблизно 300 тисяч виділили з міського бюджету.
Святиня є одним з найдавніших зразків сакральної дерев’яної архітектури Галичини й усієї України. Після початку повномасштабної війни церкву також включили до Міжнародного переліку культурних цінностей, що перебувають під тимчасовим посиленим захистом. Наразі храмом опікується «Музей Дрогобиччина».
«Складно навіть уявити, скільки людей тут молилися. Скільки разів ця святиня ставала місцем, де серця наповнювалися вірою, надією та любов’ю. Це справді особливе місце: до церкви Святого Юра у Дрогобичі після чотирьох років реставрації повернувся іконостас XVII століття. Дякую 25 фахівцям Національного науково-дослідного реставраційного центру України, які відновили його. Шана вам за те, що повернули до життя кожен образ, кожен штрих авторського пензля, кожен символ віри. Маємо зберегти для майбутніх поколінь духовні скарби Львівщини. Це наша відповідальність, честь і обов’язок», – зауважив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
У старовинному храмі важливим було реконструювати не лише будівлю, а й найбільшу святиню — іконостас. Консерваційно-реставраційні заходи п’яти ярусів унікального іконостаса 17 століття тривали чотири роки. Сам іконостас неодноразово ремонтували та реставрували, а його живопис зазнав численних пізніх перемалювань і часткового руйнування.
Реставраційні роботи практично не припиняли ані під час пандемії, ані після початку повномасштабного російського вторгнення. Першочергово провели комплекс наукових досліджень, зокрема хіміко-технологічних, рентгенологічних, для виявлення первинного авторського фарбового шару ікон і поліхромії конструктивних елементів іконостаса. Далі художники-реставратори працювали над розкриттям найдавніших сакральних зображень та укріпленням самої конструкції іконостаса.
Нагадаємо, презентація відреставрованого іконостаса вперше відбулась 15 жовтня 2024 року у межах виставкового проєкту під назвою «Нам поможе Святий Юрій, ще й Пречиста Мати волю здобувати!» у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».