У зв’язку з карантином Глава УГКЦ Блаженніший Святослав розпорядився запровадити низку нововведень у церковному житті. Про це повідомляє Твоє місто з посиланням на Львівську Архиєпархію УГКЦ.
Усі віряни та духовенство повинні дотримуватись встановлених санітарних норм та розпоряджень цивільної влади, що стосуються карантинних обмежень, ідеться у розпорядженні. Водночас цивільна влада також повинна з повагою ставитись до Церкви та її життя і устрою. Тож душпастирі повинні погодити з цивільною владою чи санітарними інстанціями те, що не буде перешкоджати організації богослужінь і церковного порядку.
Вводяться нововведення як у щоденному житті, так і у церковному.
- 1. Усі вірні повинні виявляти пошану один одному на безпечній відстані, встановленій відповідними приписами цивільної влади.
- 2. Духовенство має розяснувати вірним обмеження, накладені владою, стежити за дотриманням відповідної дистанції між людьми у храмах.
- 3. Потрібно подбати, щоб на церковне подвір’я були виведені гучномовці та щоб саме озвучення допомагало, але не перешкоджало вірним чи оточенню.
- 4. За будь-яких обставин чи викликів церковна спільнота не лише може, але й повинна задіювати сучасні засоби комунікації (радіо, телебачення, інтернет), щоб таким чином об’єднувати вірних у спільній молитві до Господа.
- 5. У випадку, якщо цивільна влада вирішить закрити храми чи введе надзвичайний стан, комендантську годину тощо, духовенству потрібно чекати на роз’яснення від Єпархіяльного Єпископа, як діяти в таких обставинах.
- 6. Якщо людина захворіла чи відчуває у собі ознаки респіраторної інфекції, вона повинна залишатися вдома і звернутися до лікаря і тимчасово обмежити традиційні вияви вшанування святих ікон, статуй (фігур), розп’яття через дотик/прикладання/поцілунок, віддаючи шану поклоном (метанією).
- 7. Особи з «групи ризику», зокрема люди старшого віку та діти, можуть залишатися вдома і брати участь в богослужінні за допомогою сучасних засобів зв’язку (телебачення, інтернет, радіо), або єднатися духовно через молитву з усією церковною спільнотою та читати (або слухати) Святе Письмо. Усіх інших вірних теж до цього можна закликати.
- 8. Там, де це можливо, парох/адміністратор/настоятель повинен подбати про трансляцію недільної та святкової Літургії через інтернет (в онлайн-режимі і в записі). Заохочується транслювати богослужіння і в інші дні. Список храмів, з яких здійснюється трансляція, публікується на офіційній сторінці Львівської Архиєпархії (www.ugcc.lviv.ua).
- 9. При уділенні Святого Причастя забороняється радикально змінювати дотеперішній спосіб причащання, використовуючи одноразові ложечки чи уділюючи Святе Причастя на руку і під одним видом і т.п. Водночас вірним потрібно нагадувати, що не можна торкатись ложиці, а у разі, якщо таке сталось, священник має продезінфікувати її перед продовженням причастя.
- 10. При необхідності, Таїнство Хрищення і Миропомазання дозволено звершувати вдома, зазначаючи про це в метрикальній книзі.
- 11. Якщо священник слухає сповідь у сповідальниці, і між ним та каянником є решітка, то можна додатково накласти/наклеїти на решітку прозору плівку, щоб усунути небезпеку передачі вірусів. Там, де немає сповідальниці, священники повинні використовувати захисні медичні маски.
- 12. Вірним дозволено виконувати обов’язок щодо Великодньої Сповіді у часі після завершення загострення епідеміологічної ситуації.
- 13. Тривалість проповіді під час Божественної Літургії чи звершенні інших богослужінь не повинна перевищувати 10 хвилин, а хоровий спів можна замінити на спів дяка.
- 14. Під час здійснення Таїнства Подружжя, достатньо бути лише двом свідкам. Нареченим перед складенням присяги на Євангелії потрібно продезінфікувати руки. Дезінфекції підлягають також перстені і корони.
- 15. Духовенству дозволено звершувати Чин Парастасу і Похорону лише в сам день поховання померлого. Вірні під час поминальної процесії повинні дотримуватися відповідної дистанції, тоді як в помешканні померлого під час богослужіння може одночасно перебувати лише невелика кількість осіб.
Також в УГКЦ дозволяють змінити правила постування: кожної п’ятниці (окрім загальниць і приписаних свят) стримуватися лише від м’ясних страв, тоді як в інші дні року дозволено споживати усі страви. Також у Велику П’ятницю дотримуватися посту, не споживаючи лише м’ясні страви і страви з набілу.
«Немає сумніву, що різного роду випробування, які стаються з Божого допусту, не повинні ставати джерелом страху чи приводом до відчаю. Вони є радше закликом до покаяння і очищення, до більшої довіри до Господа, до пробудження живої віри у Христа Воскреслого – переможця гріха і смерті», – зазначає Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор.
УГКЦ закликає особливо молитися за недужих, за працівників медичної сфери, за людей слабких і незахищених, за цивільну владу, яка несе відповідальність за безпеку, дочасне благо і здоров’я українського народу і усього людства.