2 липня у Львові розпочалася міжрегіональна зустріч управлінців освіти «Освітній рух незламних». Захід, який триватиме до 4 липня, об’єднав представників департаментів освіти, інститутів післядипломної педагогічної освіти, управлінь та відділів освіти, а також директорів закладів загальної середньої освіти Донецької та Львівської областей. Зустріч проходить у форматі Освітньої Академії.
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
Під час урочистого відкриття до учасників звернулися Олег Паска, директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА; Юлія Бурцева, в.о. директора департаменту освіти і науки Донецької ОДА; Парасковія Дворянин,голова комісії з питань освіти, науки та інновацій Львівської обласної ради; Павло Хобзей, директор ЛОІППО; Олександр Шевченко, заступник голови Донецької ОВА; та Денис Шиленко, в.о. ректора Донецького національного технічного університету.
У коментарі Олег Паска зазначив: «Львівщина традиційно має добрі контакти з Донецькою областю. Відповідно, наш департамент освіти тісно і вже давно співпрацює з колегами з Донеччини. Практично протягом усього періоду Незалежності реалізовувалися різноманітні спільні проєкти. Особливо активною ця співпраця була в періоди свят, коли діти з Донеччини приїжджали на Львівщину. Вони брали участь у насичених екскурсійних програмах, відбувався обмін делегаціями.
Нині ж, в умовах повномасштабної війни, ми особливо інтенсифікуємо цю співпрацю, щоб підтримати надзвичайно відважних і незламних освітян Донецької області. Вони змогли, попри всі виклики, налагодити унікальну систему дистанційного навчання. І сьогодні мають дуже цінний досвід у цій проблематиці.
До того ж, ми пропонуємо чимало нових проєктів для співпраці. Зокрема, ми плануємо провести наш традиційний конкурс освітніх інновацій у новому форматі: передбачається, що львівські інноваційні освітні проєкти будуть оцінювати представники з Донеччини, і навпаки. Це дасть змогу зміцнити взаємну повагу та довіру».
Також Олег Паска повідомив, що Львівщина готується прийняти під час канікул дітей із Донецької області – насамперед із тих районів, які сьогодні зазнають найсильніших ударів від агресора.
«Ми також інтенсифікуємо співпрацю між школами, між громадами, аби підтримати їх уже тепер. Окремий напрям – підтримка та розвиток релокованих на Львівщину закладів освіти. Ми розуміємо, що після Перемоги вони мають повернутися у свої громади й стати опорними елементами відновлення Донецької області», – додав він.
Зі свого боку Юлія Бурцева, в.о. директора департаменту освіти і науки Донецької ОВА: зазначила: «Ситуація у Донецькій області дуже складна. Ми всі працюємо в дистанційному форматі. Ми перші в Україні напрацювали мережу шкіл дистанційного навчання ще у 2014 році, яку постійно удосконалюємо. Завдяки їй ми не тільки дали собі раду під час ковіду, а й згодом, після повномасштабного вторгнення, зберегли контингент дітей і надали можливість навчатися їм, беручи до уваги надзвичайно складну безпекову ситуацію. Але дистанційна форма накладає на нас і певні обмеження. Скажімо, ми не можемо розвивати матеріально-технічну базу наших освітніх закладів, модернізувати їх, не можемо використовувати субвенцію, чи будувати харчоблоки. Для нас це величезні втрати, але попри це, Донецька область працює, система освіти дії і ми продовжуємо навчати наших дітей».⠀
Юлія Бурцева подякувала департаменту освіти Львівської ОВА в осіб Олега Паски за таку зустріч, за співпрацю і вагому підтримку у такий складний час: «Сьогодні ми маємо безцінний досвід і підтримку Львівщини, і саме ці зв’язки між нашими регіонами, ці спільні проєкти і ініціативи допомагають нам залишатися сильними та стійкими».
Парасковія Дворянин у своєму вітальному слові наголосила: Україна обов’язково поверне і відбудує той Донецьк, у якому вона свого часу побувала ще до початку війни.
«Я пам’ятаю той Донецьк – гостинний, живий, з величезним потенціалом і натхненними людьми. Нас тоді зустрічали надзвичайно щирі, відкриті, справжні українці. І сьогодні я бачу таких самих людей тут, на цій зустрічі. Саме тому я переконана – нам усе вдасться. Ми разом зможемо не лише вистояти, а й збудувати нову сильну країну, у якій кожен регіон – і Львівщина, і Донеччина – матимуть спільне майбутнє, гідне наших дітей і вчителів», – підкреслила вона.⠀
Олександр Шевченко, заступник голови Донецької ОВА, наголосив, що Донеччина сьогодні – це край, який тримає удар на передовій, але водночас і край, який продовжує вчити своїх дітей, зберігати педагогічні колективи, будувати систему освіти попри постійні виклики.
Він зазначив, що такі зустрічі, співпраця з Львівщиною – це доказ, що ми не самі, що нас бачать, чують, підтримують. Ми глибоко вдячні за ініціативи, за готовність приймати дітей, підтримувати релоковані заклади, ділитися кращими практиками. І особливо важливо, що серед тем звучить питання національної ідентичності.
«Після нашої Перемоги саме такі зв’язки між регіонами стануть основою для швидкої відбудови та національної єдності. Ми вже сьогодні разом закладаємо фундамент для сильної освітньої України – людяної, професійної, ціннісної», – підкреслив він.
У межах програми представили низку успішних практик, зокрема досвід участі у національному проєкті «Пліч-о-пліч» щодо об’єднання громад-партнерів. Проєкт реалізується між Добропільською територіальною громадою (Донецька область) та Стрийською громадою (Львівська область). Презентацію провела Інна Кальченко, начальник відділу освіти Добропільської міської ради.
Відтак відбулася панельна дискусія щодо досвіду участі у проєктах громад-партнерів, у котрій взяли участь представники освітянських спільнот Донецької та Львівської областей. Зокрема, йшлося про досвід освітньо-гуманітарної співпраці громад Покровська і Шептицького.⠀
Торецьк, Сіверське, Покровськ – це зона бойових дій, Добропілля – це зона можливих бойових дій. На Донеччині тепер такий поділ. Загалом 44 громади залишаються підконтрольними Україні. У цьому навчальному році функціонувало понад 250 закладів загальної середньої освіти, навчання – тільки онлайн. Задіяно приблизно 8 тис. вчителів. Також працюють заклади професійно-технічної та фахової передвищої освіти, частина з них – релоковані. Водночас створені освітні локації у межах гуманітарних хабів, які організовані у місцях, де проживає найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб з тих чи інших громад. У таких локаціях освітня робота проходить офлайн. Найбільший виклик – максимально зберегти мережу закладів освіти і педагогічний контингент.
Під час панельної дискусії було підкреслено, що ворог ніколи не здолає нас, допоки ми тримаємося разом як єдина українська родина, незалежно від того, де перебуваємо: в Україні чи за її межами. Саме в єдності – наша сила, а у взаємній підтримці – запорука перемоги. Тому співпраця між громадами, освітніми закладами та педагогічними спільнотами має не просто продовжуватись, а стати нашою життєвою філософією. Це не лише про обмін досвідом чи допомогу в умовах війни – це про нашу національну стійкість, про плекання довіри, людяності, про підтримку тих, хто тримає освітній фронт у найскладніших умовах. І водночас – це інвестиція в майбутнє: у спільну відбудову країни, у покоління дітей, які виростуть сильними, свідомими і вільними.
«Така співпраця є надзвичайно важливою, адже це єднання України та співпричетність до біди, яка торкнулася всіх, хоч і в різній мірі. У нашому регіоні, завдяки Збройним силам України, навчальний процес здебільшого відбувається майже як у мирний час. На Донеччині – зовсім інша ситуація: усе навчання проходить онлайн, у віртуальному форматі. Попри це, донетчанам потрібно зберігати оті тонкі ниточки зв’язку з учнями, аби потім, коли території будуть звільнені, діти повернулися до своєї школи, своєї громади, своєї країни. Саме тому наші громади й заклади освіти допомагають, чим можуть. Це прояв нашої солідарності, нашої відповідальності. І ще раз повторю: це співпричетність до спільної боротьби, до спільної стійкості. А для них – це конкретна допомога», – наголосив Павло Хобзей.
Важливою темою заходу стало питання формування та збереження національної ідентичності в сучасному освітньому просторі. Свої міркування представили видатний український перекладач, науковець, письменник та філософ Андрій Содомора, а також знаний історик Ольга Щодра, доцентка кафедри історії України ЛНУ ім. Івана Франка.
Окрім того, Наталія Пастушенко, кандидат педагогічних наук, заступниця директора КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти», представила інноваційний всеукраїнський освітній проєкт на тему «Формування української національної та громадянської ідентичності здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти». Проєкт реалізується на базі закладів освіти Львівської, Донецької та Чернівецької областей упродовж грудня 2024 – листопада 2025 років. У доповіді акцентувалося на інтеграції тематики національної ідентичності в навчальні програми, розвитку ціннісних орієнтирів учнів та підтримці вчителів у цьому процесі.
Про практичну реалізацію завдань проєкту розповіла Лариса Василишин, директорка Львівської української гуманітарної гімназії імені Олени Степанів з поглибленим вивченням українознавства та англійської мови. Вона представила досягнення колективу у напрямку утвердження української ідентичності серед учнів.
Зустріч у Львові ще раз доводить: українська освіта – це не лише про знання, а про силу, витримку, підтримку і спільні цінності. І хоч освітян Львівщини і Донеччини розділяють сотні кілометрів, їх об’єднує спільна мета – виховати свідомих, сильних і відповідальних українців. А найголовніше – незламність ЗСУ і віра у перемогу.