Львів — одне з 15 міст України, де у співпраці з Міністерством розвитку громад та територій реалізовується масштабний проєкт облаштування безбар’єрних маршрутів «Рух без барʼєрів». Його мета — створити простір, у якому кожна людина, незалежно від фізичних можливостей, почуватиметься впевнено, гідно та зручно. Маршрут протяжністю майже 15 км з’єднає Шевченківський та Личаківський райони, а всі будівлі, зупинки, парки та громадські простори вздовж цього шляху будуть повністю інклюзивними. Що важливо, при проєктуванні доступних локацій на маршруті, особливу увагу приділяють не лише якісним технічним рішенням, але й закладають глибокі сенси у концепцію просторів – щоб вони стали осередками для відновлення та терапії.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«Безбар’єрність — це найперше про гідність, повагу і комфорт. Тому ми докладаємо всіх зусиль, щоб створити дійсно якісний маршрут, який відповідає сучасним стандартам доступності. Адже доступність має бути частиною щоденного міського життя. Відтак – це не лише про пандуси і підйомники, а й про турботу і небайдужість до усіх наших мешканців», — зазначає Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань доступності.
Так, за її словами, перша гілка безбар՚єрного маршруту Львова знаходиться у Шевченківському районі – від поліклініки на вул. Мазепи до протезної майстерні на вул. Миколайчука. Тобто – це локація на вулицях Миколайчука – Мазепи – П. Орлика – Віри, Надії, Любові. І всі об’єкти, які тут розташовані – поліклініка, лікарні, реабілітаційний центр, Замарстинівський парк, соціальне житло, протезна майстерня, житлові будинки, а також зупинки громадського транспорту, хідники і дороги, після завершення реалізації проєкту стануть повністю доступними і інклюзивними.
На сьогодні на цій гілці маршруту вже облаштовано доступність до поліклініки на вул. Мазепи, до реабілітаційного центру UNBROKEN, до лікарень святого Пантелеймона та святого Миколая, а також до соціального житла, де мешкають пацієнти, які проходять лікування. Також територія довкола протезної майстерні і сама майстерня є повністю доступними.
У межах цієї гілки також ще буде облаштовано 7 пандусів і 22 підйомники у житлових будинках; завершать роботи у Замарстинівському парку – тут облаштовано інклюзивний майданчик з кардіо- та силовими тренажери і дитячим майданчиком. Також облаштують «терапевтичний сад» між поліклінікою і лікарнею святого Пантелеймона, облаштують доступні зупинки громадського транспорту та відремонтують вул. Віри, Надії, Любові. А далі всі ці об’єкти з’єднають між собою «Лінійним парком» – це буде зелений вело-пішохідний простір, довжиною 1,5 км. Уздовж «Лінійного парку» будуть розташовані відпочинкові зони із зручними вуличними меблям та сучасними скульптурами.
Друга гілка безбар’єрного маршруту Львова – це локація довкола ключових медичних закладів у Личаківському районі. Її можна окреслити вулицями: Личаківська – Пекарська – Патріарха Димитрія Яреми – Академіка Михайла Кравчука – Чернігівська – Тершаковців та Костя Левицького. Тут сконцентровані Військовий госпіталь, діагностичні та реабілітаційні центри, ЦНАП, пенсійний фонд, міський Центр надання послуг учасникам бойових дій, адміністративні установи району.
«Саме на цій території маємо найбільший запит про доступність. Тому спрямовуємо наші зусилля на те, щоб створити тут не лише фізичну доступність, а й комфортний, гідний простір для ветеранів і цивільних. Минулого року ми уже облаштували безбар’єрний вхід і зробили доступну територію довкола Військового госпіталю, провели реконструкцію тротуарів на вул. Чернігівській та облаштували затишний сквер на перетині вулиць Чернігівської та Севастопольської», – розповідає Юрій Лукашевський, голова Личаківської районної адміністрації.
За його словами, у планах на цей рік – створення доступності на вул. Костя Левицького (ремонт тротуару від Тершаковців до вул. Студентської), позаяк тут знаходить ЦНАП, пенсійний фонд, районна адміністрація. Також проведуть реконструкцію скверу біля Центру медичної реабілітації “UNBROKEN” (між вул. Чернігівською та вул. Пекарською), облаштують доступний громадський простір на вул. Тершаковців та ін.
Між собою обидві гілки безбар’єрного маршруту Львова сполучаються автобусними маршрутами – № 46 і № 84 та № 47а, на яких курсує низькопідлоговий транспорт.
Що важливо, основні проєкти облаштування доступних локацій у межах безбар’єрного маршруту Львова розробляв міський Інститут просторового розвитку. Як наголошує Христина Чорноус, головна архітекторка проєктів Інституту, для команди проєктантів було важливо запропонувати не просто зручні інфраструктурні рішення, правильні з точки зору вимог і стандартів до доступності, а спроєктувати такі простори, які стали б місцями відновлення та терапії, де можна було б з приємністю зупинитися, щоб перепочити, або проводити час із родиною та друзями, чи побути наодинці.
«До прикладу, наша команда розробляла проєкт благоустрою ділянки між реабілітаційним центром UNBROKEN та поліклінікою. Це стало справжнім викликом для нас, бо ця територія знаходиться на пагорбі. Вважаю, що ми справилися з цим завданням, а безбар’єрний доступ цієї території ми забезпечили завдяки створенню пологих шляхів. Також своїм проєктним рішенням ми запропонували створити тут зони для занять спортом, облаштувати майданчик для розвитку навичок ходьби, а поруч буде тераса, де пацієнти зможуть проводити свій час з близькими. А позаду поліклініки ми запропонували створити «терапевтичний сад». «Терапевтичний сад» — це буде також частина безбар’єрного маршруту, який з’єднає між собою будівлі лікарні святого Пантелеймона та святого Миколая, реабілітаційний центр UNBROKEN та Замарстинівський парк єдиною системою безбар’єрного зв’язку. Зокрема тут будуть зони, які допомагатимуть у реабілітації – тут будуть зони, де можна буде побути наодинці, де можна поспілкуватися з невеликою кількістю людей, наприклад, з родиною, а також зона для ширшого спілкування, де можна буде навіть проводити якісь невеликі події. Крім того, плануємо облаштувати тут дитячий простір і майданчик для занять спортом.
А разом з тим, ми запроєктували на цих локаціях зручні елементи благоустрою для людей з інвалідністю. Один з найцікавіших прикладів – це тримачі для милиць, які будуть вбудовані у стільці, столи та тренажери.
І все це буде у поєднано з гарною природою довкола, яка сама по собі вже є терапією», – пояснює Христина Чорноус.
Відтак роботи над облаштування першого безбар՚єрного маршруту Львова, який з’єднає два великі медичні осередки у двох райони міста, ще багато. Та, поза тим, багато роботи вже зроблено у попередні роки. Тому зараз очевидні позитивні результати можуть досліджувати як мешканці міста, так і ветерани, для яких доступність – це про можливість жити нормальним життям.
«Безбар’єрність і доступність — це те, що нас оточує від ранку до ночі: вдома, на роботі, у громадському транспорті. Тому ми маємо робити усе можливе для того, щоб люди відчували простоту у тому, що їх оточує. Особливо, говорячи про людей, які отримали поранення на війні. Бо для нас доступність – це можливість нормально жити.
Радію, що у Львові ми спостерігаємо дуже позитивну динаміку щодо безбар’єрності. Зокрема від кожного, хто приїжджає до нас для обміну досвідом, чую, що у Львові все робиться для людей і з думкою про людей. Так, звісно ж, хотілося б більше і швидшими темпами, але розуміємо, що все залежить від фінансування.
Тому, принагідно дякую усім, хто причетний до цієї справи. Усе, що робиться зараз, це завдяки тим людям, які свідомо розуміють, наскільки це необхідно для нас у сьогоднішніх реаліях», – стверджує Володимир Рудковський, ветеран ЗСУ, ментор та амбасадор реабілітаційного центру UNBROKEN.