В рамках боротьби з пандемією коронавірусу австралійські вчені провели експеримент з івермектином — протипаразитарними ліками, що раніше застосовувалися для лікування від нематод, гостриків і вошей. Про це пише НВ.
Дослідження проводилося на клітинній культурі, зараженій SARS-CoV2. В результаті з’ясувалося, що івермектин здатний зменшити вірусну колонію в 5000 разів всього за 48 годин. Крім того, чутливість до препарату показали й інші віруси: наприклад, грип і лихоманка Західного Нілу.
Це дивно, оскільки івермектин був розроблений для впливу на білки клітин паразитів і черв’яків. А віруси відносяться до позаклітинних організмів — однак їх РНК виявилася чутливою до препарату. Вчені налаштовані оптимістично і вважають своє відкриття проривом в вірусології, оскільки воно дозволить по-новому подвитись на наявну концепцію лікування багатьох інфекційних хвороб.
Що стосується актуальної проблеми сучасності – боротьби з коронавірусом, то застосування івермектіна має багато переваг.
По-перше, разова добова доза препарату безпечна для людини і має мінімум побічних ефектів. По-друге, препарат належить до переліку необхідних ліків, а значить, він доступний в різних країнах. За цими двома пунктами івермектин вже виграє у деяких аналогів, які увійшли в протоколи лікування Covid-19.
По-третє, FDA і ВООЗ схвалили його використання. Правда, поки тільки для протипаразитарного лікування. Все ж таки, івермектин широко поширений вже понад 20 років, а отже, його дія добре вивчена лікарями.
Є ще одна важлива перевага івермектіну — його можна застосовувати широкому колу осіб. Фактично, лікарі не рекомендують ліки тільки вагітним жінкам, дітям до 3 років і людям, які приймають антикоагулянти.
Варто уточнити, що на людину противірусна дія івермектіна не вивчена, а все результати проводилися in vitro. Однак якщо найближчим часом подібні дослідження продовжаться, у людства може з’явитися ефективний і безпечний аналог наявних ліків від Covid-19.