Офшорні та польська компанії, будинок на березі озера і татова машина – це те, чого немає у декларації Максима Козицького. Але саме це найбільше показує стиль життя родини нового керівника Львівщини. Про це йдеться в розслідування Мар’яни Сич для Bihus.Info
«Зараз буде румтур. Тут такі двері, тут прихожа, тут ще в нас ремонт, канєшно. Тут буде кухня, тут буде зал і щоб робити шашлики. Тут такий вид красивий», – це відео з соцмережі дев’ятирічної Софії, доньки нового очільника Львівщини.
Став Максим Козицький першою особою області п’ять місяців тому. І одразу включився в роботу: проводить наради, об’їжджає райони, дає пресконференції, подає в Кабмін перспективний план розвитку Львівщини, яким не задоволена низка мешканців області, записує відео-звернення нардепу Бужанському про новини на сайті обласної адміністрації. Коротше, працює. Тепер ще й став керівником обласного осередку «Слуги народу».
Як тільки Максим Козицький подав «свіженьку» декларацію, журналісти одразу почали її вивчати. Вивчати там є що. Козицький у минулому бізнесмен, управляв майже двома десятками компаній, що спеціалізуються на “зеленій” енергетиці. Разом з дружиною минулоріч Козицький заробив понад півтора мільйона. А ще в декларації – тисячі євро, доларів та гривень на рахунках у банку і готівкою.
Але. За доброю українською традицією в електронній декларації журналісти знайшли не все. В нагоді стали соцмережі. Донька Козицького користується ними дуже активно, показуючи якраз те, чого в декларації чиновника журналісти знайшли.
В декларації керівника області – одні квартири. Але донька знімає біля будинку. Журналісти взялися його шукати. І знайшли. Наші зачіпки з відео – місток, квадратне помешкання неподалік, розташування між двома жовтими будинками, один з коричневим дахом, інший – з червоним.
Ось – той самий білий двоповерховий маєток з соцмережі доньки. Ось – господарська будівля і вихід на озеро Задорожнє. Це – одна з небагатьох водойм неподалік Львова, придатна до купання. Але навколо Задорожнього вже давно почали зводити житло і обмежувати місцевим доступ до озера. Так, п’ять років тому активісти валили кам’яну огорожу біля будинку, який називають маєтком соратника Віктора Медведчука і нардепа від «ОПЗЖ» Тараса Козака. Хоча офіційно ділянка записана на чоловіка,який здавна працює у родинному бізнесі Козаків. Схоже, ряди елітних сусідів поповнив і нинішній керівник Львівщини.
Будівництво – не нове. Недобуд можна помітити на відео наших колег трирічної давнини. Чому власник землі на березі озера досі залишався загадкою? Бо в електронному варіанті кадастрової карти ця ділянка не розмічена. Але ж в соцмережі доньки ви бачили цей маєток. І Козицький-бізнесмен міг би собі його дозволити. Та в декларації Козицького-чиновника про нього – ні слова.
Чому? Ми вирішили запитати у самого очільника Львівщини. Щоправда, застали його під час прогулянки з батьком, який…і взявся відповідати:
– Хотіли поцікавитись.
– Ні, дякую.
– Чому у Вашій декларації немає будинку біля Задорожнього?
– Вибачте.
– Це Ваш будинок?
– В мене немає будинку.
– Ваша донька називає це Вашим будинком.
– Серйозно, цікаво.
– То це не Ваш будинок?
– Це мій (ред. – відповідає тато Козицького).
– Тобто, Ви не вкладали у нього жодних грошей?
– Ні, я його не маю».
Апартаменти, які Максим Козицький все ж вказав в своїй декларації, він нібито орендує. «Чого ви причепилися до людини, он який скромний – живе в орендованому» – скажете ви. Ну, не все так райдужно. Козицький орендує їх … у мами. З допомогою все тієї ж соцмережі доньки, ми маємо шанс роздивитися їх краще:
В декларації це позначено, як «квартира»… Але в реальності – це ціле родинне гніздечко з садом, в якому теж полюбляє відпочивати донька керівника області. Цей факт Максим Козицький не заперечує: «Справді, ми живемо всі в одному будинку. Це будинок, в якому окремі квартири і кожна з цих квартир належить комусь з нашої сім’ї».
До цього родинного гнізда Козицький приїжджає на «Audi Q7». В чому проблема? Просто ніякої «Ауді» в декларації не має. Вгадайте що? Машина, як і будинок біля озера – татова. Придбав її Зіновій Козицький за двадцять днів після призначення сина на посаду. Придбав і одразу дав сину. Мабуть, на тест-драйв.
Але давайте повернемося до бізнесу. У Козицьких бізнесова вся родина. Спеціалізація компаній найрізноманітніша: сонячні, вітрові електростанції, розвідувальне буріння, видобування природного газу, розведення свійської птиці, вирощування зернових культур, постачання води, прокат велосипедів. А ще комп’ютерні послуги для Нацагентства із запобігання корупції, Військової та майже всім обласним прокуратурам, офісу Генерального прокурора. Загалом – півсотні компаній. Спойлер – це лише в Україні.
«Я рівновіддалений від різних політичних впливів, груп. Що мій бізнес не залежить, ну не маємо ми зав’язків жодних», – заявляв Козицький під час одного з інтерв’ю.
І в це віриться дуже складно. Бо у родинної бізнес-імперії – велике коло друзів. У різні роки компаньйонами були депутат Старосамбірської райради від «Громадянської позиції» Ігор Кінаш, нардеп від фракції «За майбутнє» Іван Чайківський, депутат київради та забудовник Костянтин Богатов, багаторічний політик і бізнесмен Сергій Тігіпко, дружина нинішнього Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та мільярдер з Чехії, який має нафто-газові зв’язки з російським бізнесом, Карел Комарек. Ні, ми ні на що не натякаємо. Просто констатуємо факт.
В декларації Максима Козицького десятки компаній. Ставши чиновником, управління ними він передав батькові. Хоча контактний номер у деяких фірмах досі його. Козицький каже, впливу на бізнес не має. І все було б добре. Мабуть, ми навіть зупинилися б у пошуках. Але все ж вирішили придивитися до цих компаній. І не пожалкували. Бо вони вивели нас на іноземний бізнес, який теж приводить до Максима Козицького. А ще до поляків, кіпріотів і навіть віргінців.
Середмістя Варшави. В одному з житлових будинків зареєстроване товариство «Lagom Int». Компанія, яка досліджує громадську думку та надає послуги таємних покупців. А в центрі Львова прописалося товариство, засновником якого є та ж польська фірма.
В обох компаніях фігурує львів’янин Тарас Копоть. Він для Козицького – не чужа людина. У 2016-тому чоловіки разом відвідали Швецію. Наступного року Нідерланди.
А це допис Копота в соцмережі у 2018-тому: «Заслужений бути запрошеним на церемонію відкриття Енергопарку Яворів від Максим Козицький, мого друга та головного партнера в Lagom Int».
Але в декларації про польську фірму – жодного слова. Прізвище Козицького не згадується і в документах компанії. Може товариш помилився? Ми запитали у самого Козицького. Навіть двічі – для певності. Перший раз почули таке:
– Lagom Int»… Так, це бувша моя компанія, напевно.
– У Варшаві та яка займається дослідженням громадської думки?
– У Варшаві.
Другий раз отримали ще трішки інформації:
– Ви казали, що «Lagom Int» Ваша компанія колишня.
– Так, це зараз вона була переоформлена, напевно, на одну з наших компаній або на мого батька».
Бінго. Козицький двічі зізнався про прямий зв’язок з польською фірмою. Щоправда, є проблема. Компанію офіційно не перереєстровували..
І зараз приготуйтеся, бо буде складно. Складно, але цікаво. Тож, польською компанією володіє шведська та кіпрська фірми. Ця ж кіпрська контора – власниця кількох українських фірм, де директором був Максим Козицький.
Взагалі з Кіпром у Козицького зв’язків чимало. Різні острівні компанії є засновниками загалом в одразу шести фірмах, якими керував Козицький. Цікаво, що всі «кіпріоти» осіли в одному й тому ж офісі в Нікосії. Ними традиційно управляють номінальні керівники. Щоправда, одну з них ми знайшли навіть в переліку друзів у «Фейсбуці» Козицького.
Розмова з Максимом Козицьким про кіпрські фірми виходить недовгою:
– Є кіпрські компанії.
– Залежно, де вони ведуть діяльність. Абсолютно багато дуже спільних компаній, спільних підприємств, і вони там, де вели діяльність, там, де партнери хотіли реєструвати, ми йшли на зустріч і реєстрували. Дякую (ред. – пішов)».
Всіма вищезазначеними кіпрсько-Козицькими компаніями володіє…ще одна офшорка. «ZMS ENERGEE LIMITED» з Британських Віргінських островів. Минулоріч родинні фірми Козицьких створили однойменну компанію в Україні, що вже наштовхує на думку про зв’язок. А тепер увага. Імена тата Козицького, Козицького і брата Козицького – Зіновій, Максим, Степан. ЗМС. Звісно-звісно, це може бути лише збіг. Дуже дивний збіг.
Для чого ж все так ускладнювати з бізнесом? Все стає простіше, коли дізнаєшся, що на Британських Віргінських островах нульовий податок. Тож мати «материнську» компанію тут дуже вигідно і саме віргінці «вливають» мільйони євро, в якості нібито кредитів в афілійовані компанії вже кіпрські, а ті – в українські.
Ось, наприклад, вітроелектростанція в Старому Самборі. Це – один з об’єктів компаній з орбіти Козицьких. На її зведення було отримано 7,5 мільйонів євро кредиту від кіпріотів «Deravest Limited». Та, в свою чергу, гроші отримала від компанії з віргінів – вже згаданої «ZMS ENERGEE» і благодійника, якого в документах не називають, – теж в якості позички.
В чому зиск? Ми поговорили з експерткою Антоніною Волкотруб, яка пояснила: «Українська компанія через певний період часу має повертати цей кредит і сплачувати з нього відсотки за користування цим кредитом. Що це дає українській компанії, вона відсотки по кредиту виносить на витрати і таким чином зменшує податок на прибуток. Якщо повернення кредиту відбувається у валюті, то це, скажемо так, легальний спосіб виведення грошей з України на Кіпр. Чому Кіпр бере ці кредити в БВІ. Там ставка податку близько 12,5 %. Її теж не завжди хочеться платити. Тому ці кошти, які повернулися з України будуть перераховані на БВІ, де ставка податку є нульовою. Таким чином Кіпр використовується лише, як транзит для цих коштів і кредитів».
Такі схеми із перекидання грошей використовували у всіх кіпрських та українських фірмах. За нашими підрахунками влили понад 25 мільйонів євро. Так, це класична схема податкової оптимізації, вона – не заборонена. Тому й улюблена для багатьох політиків та бізнесменів. Наприклад, її використовувала компанія колишнього міністра екології Миколи Злочевського.
Також Волкотруб звертає увагу ще на один момент: «Усе нерухоме майно, яке є на балансі компанії, це майно списується шматочками. На нього нараховується амортизація. Відповідно, якщо це лакшері авто, то і вартість таких автівок значно вища. Відповідно, розмір амортизаційних зносів теж є вищим. Вони також виносяться на витрати і можуть зменшувати податок на прибуток. Іноді такі авто закуповуються для менеджменту, але якщо ця компанія не є великою, то цими автівками може користуватися власник».
І так – цього ви не побачите ні в офіційній біографії, ні в декларації. А наше запитання про такий кругообіг грошей, викликало дивну реакцію у членів родини – вони втекли.