fbpx
Блоги Газ по 6,99 за кубометр прощавай: оновлення цін та...

Газ по 6,99 за кубометр прощавай: оновлення цін та введення «річного продукту»

-

Газ по 6,99 за кубометр прощавай: оновлення цін та введення «річного продукту»

Блоги Газ по 6,99 за кубометр прощавай: оновлення цін та введення «річного продукту»

З 1 квітня в Україні більше не діятиме обмеження ціни на газ для населення – 6,99 грн за кубометр, а ще через місяць запрацює новий продукт. Хто вже підвищує ціни на газ, і чи вигідно переходити на річний тариф?

Напередодні завершення опалювального сезону добігає кінця двомісячний термін, протягом якого держава штучно обмежувала вартість газу для населення.

Уже з першого квітня постачальники блакитного палива мають змогу встановлювати ринкову вартість ресурсу, не обмежуючись 6,99 грн за куб м, пише «Економічна правда».

Утім, не дивлячись на зростання вартості газу в Європі, більшість вітчизняних трейдерів не без “допомоги” влади вирішили суттєво не переглядати власні цінові пропозиції.

Скільки українці платитимуть за блакитне паливо в квітні та як працюватиме “річний газовий продукт”?

Що з цінами в ЄС

На тлі “тарифних” протестів через зростання цін на газ для населення на початку 2021 року влада вирішила поставити ринок газу “на паузу”.

У середині січня, після доручення президента Володимира Зеленського уряду “вирішити питання з тарифами”, Кабмін вирішив обмежити з 1 лютого вартість газу на рівні 6,99 грн за куб м для всіх постачальників.

Режим “ручного управління”, коли постачальники орієнтувалися не на європейські ціни, як передбачає закон про ринок газу, а на урядову постанову, мав діяти два місяці – до кінця березня.

З 1 квітня орієнтиром для постачальників знову стануть ціни на європейських хабах. Що там відбувалося в останній місяць?

За даними Української енергетичної біржі, у першій половині березня на європейських хабах газ дорожчав. На більшості з них ціна становила 267 дол (7 406 грн) за тис куб м. Найнижчі котирування були 12 березня на нідерландському хабі TTF – 230,27 дол (6 388 грн).

Угору ціни на блакитне паливо підштовхувало зниження середньодобової температури.

У другій половині березня тенденція до зростання цін продовжилася, відзначають в Українській енергетичній біржі.

Найнижчими знову були котирування на хабі TTF. 26 березня вони становили 235,1 дол (6 522 грн) за тис куб м, що на 5 дол вище за показник 12 березня. На інших хабах спотова ціна теж рухалася в бік збільшення – до 276 дол (7 656 грн).

Суттєвим фактором зростання цін у Європі стало перекриття з 23 березня Суецького каналу. 400-метрове судно сіло на мілину і заблокувало рух на одному з найбільш завантажених транспортних шляхів у світі.

Через це сотні суден, у тому числі танкери з природним газом (LNG), зупинилися, що призвело до раптового дефіциту ресурсу. Як на ці фактори відреагували українські постачальники?

Скільки українці платитимуть за газ у квітні

Попри зростання цін у Європі та критичне ставлення постачальників до рішення уряду щодо обмеження ціни, після скасування державного регулювання більшість компаній залишили свої пропозиції на березневих показниках.

За даними джерел ЕП, така поведінка учасників газового ринку пов’язана з їх неофіційною розмовою з представниками влади, яка відбулася напередодні публікації квітневих пропозицій.

На ній, як кажуть співрозмовники ЕП, постачальникам “порадили” суттєво не переглядати вартість блакитного палива для населення в сторону збільшення.

Судячи з цін на квітень, більшість постачальників вирішили проігнорувати ринкові фактори та прислухалися до неофіційного заклику команди Зеленського.

Так, компанія “Мегаватт” опублікувала ціну на рівні 6,70 грн за кубометр, а трейдери “Еру Людям”, “Еру Трейдінг” і “Агросинтез Трейдінг” – 6,75 грн за кубометр.

Газ по 6,85 грн за кубометр запропонував постачальник “Промсервіс”.

Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” також лишила квітневу ціну на рівні 6,86 грн за кубометр. На такому ж рівні пропозиція компанії “Галнафтогаз”.

По 6,88 грн за кубометр продаватиме блакитне паливо волинянам дочірнє підприємство “Евода Трейд” комунального підприємства “Луцькводоканал”.

Ціну в 6,98 грн оприлюднила “Енерджі Трейд Груп”.

Регіональні газзбути, які контролюють левову частку ринку постачання газу для населення, озвучили ціну в 6,99 грн за кубометр.

Утім, більше десяти компаній оприлюднили ціни, вищі ніж ті, які встановлював уряд: від 7,60 грн і аж до 8,85 грн за кубометр. Найвищу вартість газу для споживачів встановила маріупольська “Азовгаз”.

Річний газовий продукт: що це? 

Ініціатива “річний газовий продукт” не нова не тільки для Європи, а і для України. Після запуску ринку газу у серпні 2020 року ГК “Нафтогаз України” пропонував клієнтам тарифний план “річний”.

Клієнти компанії, які оформили цей тарифний план минулого року, в залежності від місяця підписання платили за газ 4,73 грн, 5,24 грн або 6,45 грн за кубометр (минулого року вартість ресурсу річного тарифу декілька разів переглядалася в сторону збільшення у зв’язку зі зростанням цін на газ – ЕП.) незалежно від того, наскільки зростали ціни взимку.

За таким же принципом працюватиме і “газовий продукт”. Єдина відмінність – пропонувати його зобов’язані абсолютно усі постачальники.

Для чого це робиться?

За задумом ініціаторів, “газовий продукт” дозволить споживачам купувати газ протягом року за фіксованою ціною, що має убезпечити їх від коливань цін на ринку, а владу від необхідності встановлювати ручне регулювання тарифів, замість ринкового.

Як це працює?

Трейдерів зобов’яжуть до 25 квітня кожного року оприлюднювати на власних сайтах ціну ресурсу, що постачатиметься в рамках річного тарифу.

Пропозиція діятиме з 1 травня по 30 квітня наступного року. При цьому термін дії річного пакета не залежить від початку поставок. Навіть, якщо споживач перейшов на нього в серпні чи жовтні, тариф все рівно діятиме до 30 квітня.

Чи може змінюватися ціна?

Ні, трейдер не зможе змінювати ціну поставки в рамках річного пакета протягом періоду його дії. Вартість газу встановлюється на рік.

Як платити по “річному” тарифу?

Оплата рахунку постачальника необхідно здійснювати не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Річна сума розбивається на кількість місяців постачання і здійснюється рівними платежами кожного місяця.

Які ще будуть пропозиції?

Споживач матиме можливість купувати на вибір інші види продуктів постачальника: подекадні (на 10 днів), помісячні або поквартальні.

Чи можна відмовитися від “річного” тарифу?

Так, навіть якщо клієнт обрав “річний” продукт упродовж року він може змінити його на місячний, а ось навпаки – навряд чи.

Саме зараз це питання активно обговорюється учасниками процесу, більшість з яких виступає проти того, щоб клієнт переходив на річний тариф після того, як ціни на газ почнуть зростати. Тому визначатися доведеться одразу.

Якими можуть бути ціни?

Кожен постачальник повинен сам визначити прийнятну ціну в залежності від ринкових умов. Якою вона буде спрогнозувати важко, але зрозуміло, що “річна” пропозиція являтиме собою щось усереднене між низькими цінами влітку та вищими взимку.

Співрозмовники ЕП в уряді припускають, що з великою ймовірністю ціна коливатиметься в межах 7-8 гривень за кубометр.

На якому етапі ініціатива і коли вона може бути ухвалена?

5 березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг попередньо затвердила зміну правил гри. Однак після цього НКРЕКП опублікувала документ на власному сайті для обговорення та надання пропозицій.

Оскільки річний продукт регулятор запровадить вже з 1 травня, остаточне рішення ухвалять вже найближчим часом.

Коментарі

Останні новини

Кабмін оприлюднив перелік ФОПів, які мають право на «карантинні» 8 тисяч

Кабінет Міністрів оприлюднив постанову, що визначає види економічної діяльності, за якими фізичні-особи підприємці та наймані працівники у "червоних" карантинних...

Суд виніс вирок підліткам, які забили до смерті двох безхатьків

Закінчено судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо двох мешканців Львова, яких обвинувачували у нападі з метою заволодіння чужим майном,...

Польща посилює санкції проти Росії

Варшава здійснює активні заходи щодо посилення режиму санкцій проти Російської Федерації за агресивні дії проти України. Про це поінформувало МЗС...

Сьогодні Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

У неділю, 11 квітня світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів.  Пам'ять жертв нацистів вшанував і президент України Володимир...

МОЗ планує відкривати пункти масової вакцинації у великих містах України

Міністерство охорони здоров’я планує відкривати центри для масової вакцинації населення у великих містах України. Про це повідомив головний санітарний лікар...

Пожежа забрала життя жінки у Львові

10 квітня о 14:37 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу в м. Львові по вул. Виговського у...

COVID-19 доба: на Львівщині зафіксовано 720 нових випадків

На 11 квітня у Львівській області зареєстровано 117149 підтверджених випадків захворювання на COVID-19, з них у Львові – 57727,...

На Львівщині стартує проєкт щодо профорієнтації молоді

Незабаром у навчальних закладах розпочнеться вступна кампанія. Аби допомогти майбутнім фахівцям обрати професію, на Львівщині розпочинається проект з професійної...

Працюючим пенсіонерам проведуть перерахунок пенсій

Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено щорічний перерахунок пенсії з 1 квітня особам,...

На Львівщині було відкрито дві нових поліцейських станції

9 квітня, у рамках проєкту «Поліцейський офіцер громади» були відкриті поліцейські станції у селах Ямпіль (Мурованська територіальна громада) та...

Вперше! На Львівщині хвору жінку доставили в лікарню гвинтокрилом (ФОТО)

Пацієнтку з Турки сьогодні доставили у львівську лікарню швидкої медичної допомоги гвинтокрилом. Вертоліт приземлився на майданчику, що облаштований біля...

У Львові проведуть #ВеликодніГаївки_Львів_онлайн

Відділ промоції міста організовує конкурс для творчої молоді Львівської міської територіальної громади #ВеликодніГаївки_Львів_онлайн. Про це повідомляє пресслужба Львівської міської ради. «Попри обставини, що...

Дмитро Шерембей: легалізація медичного канабісу – не просто приклад некомпетентності, а прямої корупції

Громадські діячі різко розкритикували рішення Кабміну про так звану легалізацію медичного канабісу. Зокрема, глава БО «100% жизни» Дмитро Шерембей у...

У Львові провели рейд по продажам червонокнижних підсніжників

Спеціалістами Інспекції спільно з екіпажем 401 Патрульної поліції міста Львова проведено спільний захід державного нагляду (контролю) в місцях можливого...

На Львівщині виділили майже 2 млрд грн на виплати соцдопомог та субсидій

Упродовж І кварталу 2021 року на Львівщину з державного бюджету для проведення всіх видів соціальних, компенсаційних та пільгових виплат...

Погода у Львові

Lviv
чисте небо
11.8 ° C
12 °
11.7 °
35 %
5kmh
0 %
Нд
11 °
Пн
17 °
Вт
13 °
Ср
6 °
Чт
1 °
- Advertisement -