Бізнес Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022...

Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

-

Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

Бізнес Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

«У новому році точно піду в зал, більше читатиму, займуся самоосвітою та дбатиму про здоров’я», — ми часто обіцяємо собі почати рік із корисних звичок. Зазвичай серед них — і вміння розпоряджатися своїми фінансами та збільшувати дохід.

Разом із фінансовою консультанткою Олександрою Грудзевич та доцентом Київської школи економіки (KSE) Володимиром Вахітовим Громадське пояснює, як спланувати власний бюджет на 2022 рік та підвищити власний заробіток.

Із чого почати та що врахувати

Плануючи бюджет на наступний рік, важливо враховувати дохід і витрати, каже Олександра Грудзевич. Зазвичай люди помилково вважають, що планування бюджету — це лише про витрати. Але важливо ще запитати себе, на який дохід за рік хочете вийти. Це допоможе рухатися в потрібному напрямку.

«Тут варто зважати, чи може людина більше заробляти на своїй посаді, чи їй необхідно змінити роботу. Або ж вона може отримувати додатковий дохід», — каже Олександра Грудзевич.

А ще, плануючи бюджет, треба проаналізувати, що ви вже маєте, а що слід придбати. І перед тим, як купувати, добре зважити: чи справді вам потрібна саме ця річ? Можливо, вже маєте щось схоже або чим можна замінити це. Визначивши цілі, варто на кожну з них окремо відкладати гроші. (Краще, щоб їх не було надто багато — 2-3 головні для кращої концентрації).

Також Олександра рекомендує проаналізувати витрати поточного року, аби зрозуміти, чи траплялися ситуації, які спонукали до додаткових непередбачуваних витрат.

«Це потрібно, щоби спрогнозувати, наскільки високою є ймовірність того, що схожа ситуація повториться у наступному році. Наприклад, незапланований ремонт машини або сантехніки у квартирі. Краще одразу зробити запас на такі позапланові витрати», — каже Олександра Грудзевич.

Як і на що відкладати: лайфхаки та схеми 

Закладаючи бюджет, Грудзевич радить керуватися правилом «50/30/20%»:

  • 50% йдуть на базові витрати: оплата рахунків, оренда житла, продукти, проїзд, податки тощо;
  • 30% — необов’язкові витрати, як-от похід до театру, музею, ресторану або відпустка;
  • 20% — заощадження.

Аби краще спланувати бюджет на майбутні витрати, можна створити онлайн-таблицю — це допоможе структурувати плани.

«У бюджет на наступний рік варто прописати витрати на свята, дні народження, підготовку дітей до школи. Так потім місячний бюджет не постраждає від не закладених заздалегідь витрат», — пояснює Олександра Грудзевич.

Окрім цього, варто також приділити увагу відпустці, каже доцент Київської школи економіки (KSE) Володимир Вахітов, порахувати, скільки приблизно вона може коштувати, і відкладати на неї зі щомісячної зарплати.

Як зекономити: кілька раціональних секретів

На думку Вахітова, передусім варто переглянути свої фінансові звички та зрозуміти, на що витрачаєте гроші щодня: «Якщо ви п’єте забагато кави або часто курите, то можна спробувати відмовитися або бодай робити це рідше».

Раціональність та аналіз покупок врятують від позапланових грошових витрат. Та є речі, на яких економити — собі дорожче. От, наприклад, здоров’я. Похід до стоматолога (та й не лише) відкладати не варто. Профілактичний огляд у лікарів корисний не тільки для здоров’я, а й для гаманця.

Олександра Грудзевич додає: раціональність варто вмикати й щодо сезонних розпродажів. Можна стежити, коли в період знижок падає ціна на річ, яку запланували купити, — особливо коли йдеться про дорожчі покупки, як-от взуття або верхній одяг, побутову техніку.

Скільки грошей варто відкладати 

Експерти радять відкладати близько 20% доходу. Цей відсоток може розподілятися на різні цілі: заощадження на пенсію, квартиру або автомобіль. Однак, за словами Грудзевич, водночас треба враховувати свої фінансові можливості. Якщо не виходить відкладати 20%, то відсоток можна зменшити, поміркувати про оптимізацію витрат чи збільшення доходу.

«Заощаджуючи, варто чітко позначати ціль — для чого саме ви збираєте гроші. Якщо немає цілі, то є ризик, що спустите гроші на дрібниці», — каже Грудзевич.

І додає: «Магія планування фінансів у тому, що ми маленькими кроками досягаємо цілей і не помічаємо цього самі».

«Фінансова подушка»: як підготуватися до ризиків

На випадок непередбачуваних обставин, як-от раптова втрата роботи чи операція, у бюджет на наступний рік має бути закладена сума, яка допоможе прожити щонайменше місяць. Доцент Київської школи економіки (KSE) Володимир Вахітов рекомендує відкладати щонайменше 7-10% доходу щомісяця на таку можливу ситуацію.

Таку «подушку» варто зберігати вдома готівкою або на окремому рахунку, аби в разі чогось непередбачуваного мати швидкий доступ до неї.

«Частину грошей можна тримати у валюті. Інші заощадження варто інвестувати, щоби гроші працювали», — каже Вахітов.

А де ж заробити? 

Збільшити дохід можна шляхом:

  • активного доходу від роботи — людина змінила місце роботи, отримала підвищення або має додатковий дохід (фриланс);
  • депозитів;
  • державних облігацій (ОВДП). Раніше ми детально пояснювали, як купити облігації ОВДП та наскільки це вигідно;
  • інвестування в цінні папери.

А втім, останній пункт, за словами Олександри Грудзевич, має свої ризики. Ніхто не скасовував простого правила: інвестувати треба в те, на чому розумієшся. Хочеться заглибитися в тему — варто звернутися до фінансових консультантів.

«Найпростіший інструмент — це депозити, з них варто починати. Я часто чую, що люди не хочуть вкладатися в них, бо відсоток невеликий. Та якщо тримати всі заощадження вдома, інфляція все одно їх з’їсть», — пояснює фінансова консультантка.

Аби пасивний дохід був вищим, каже Вахітов, можна вкладатися в облігації та цінні папери, але для цього має бути щонайменше $10 тисяч (щоби не витрачати багато на комісію).

«Крім того, якщо ви хочете мати 10-15% річних, то доведеться вкладатися в доволі ризиковані інструменти. Для цього у вас має бути власна фінансова подушка, а не кредитні кошти. Якщо втратите гроші, принаймні не доведеться виплачувати кредит», — зазначає Володимир Вахітов.

«Фінанси потребують уваги та часу, — додає Грудзевич. — Поки людина має заощадження до $10 тисяч, вона може вкладатися у депозити й ОВДП. Головне — не тримати всі гроші в одному місці».

Люди часто відразу починають інвестувати, не розібравшись спершу, як спланувати бюджет, як розпоряджатися поточними коштами і як утримуватися від імпульсивних купівель, каже Олександра.

«Це найбільш розповсюджена помилка. Люди нічого не роблять поступово, а потім за рік-два намагаються швидко наростити капітал, і часто потрапляють саме на фінансові піраміди», — пояснює Грудзевич.

На думку Володимира Вахітова, для молодих людей найкраще — підвищувати свій людський капітал, тобто вдосконалювати навички, інвестувати у власну освіту. Так спочатку можна підвищити активний дохід — а вже затим можна взятися й за пасивний.

Коментарі

Останні новини

Цієї суботи на Личакові помоляться за полеглих захисників

У суботу, 27 квітня, об 11:00 на полях почесних поховань Личаківського кладовища відбудеться поминальна молитва за полеглих захисників України....

Затримано весь склад однієї із «виборчих комісій», яка діяла під час окупації Херсонщини

Контррозвідка Служби безпеки затримала ще дев’ятьох колаборантів, які співпрацювали з агресором під час окупації правобережжя Херсонщини. Усі вони входили...

У Львівському палаці мистецтв відкрили експозицію картин Мирослава Отковича

В пам’ять про Народного художника України Мирослава Отковича (1947–2021) у Львівському палаці мистецтв відкрили виставковий проєкт. Відкриття виставки «Хліб...

Цього тижня у Львові діють мобільні пункти вакцинації

До кінця тижня у Львові працюють мобільні пункти вакцинації, де охочі можуть швидко та у зручний для себе час...

МЗС: росія бреше про нібито плани Польщі анексувати частину України

Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський заявив, що російські лідери та пропагандисти намагаються спровокувати конфлікт між поляками і українцями, в...

На Львівщині чоловік обкрадав громадян через “фішингові” сайти

За публічного обвинувачення Стрийської окружної прокуратури 22-річного чоловіка визнано винним. Його засуджено за шахрайство, легалізацію майна, одержаного злочинним шляхом...

У ЗСУ заявили про черги охочих оновити свої дані в ТЦК

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки працюють цілодобово, тому військовозобов'язані зможуть у будь-який зручний для себе час виконати вимогу...

8 тис. євро за незаконний перетин кордону – затримано чергового організатора

23 квітня оперативники управління стратегічних розслідувань у Львівській області та слідчі слідчого управління обласної поліції на одній з АЗС...

Від початку року на Львівщині 175 дітей залишилися без батьківського піклування

Цьогоріч у перший квартал за участі служби у справах дітей Львівської ОВА в області обстежили 812 сімей. За невиконання...

У Яворівському районі на пункті прийому брухту стався вибух: загинули двоє людей

Поліцейські встановлюють причину вибуху, що відбувся в одному з сіл у Яворівському районі на Львівщині. Внаслідок події загинуло двоє...

росія виробляє стільки зброї, що уже почала заповнювати склади, – міністр оборони Німеччини

Росія виробляє вже більше зброї та боєприпасів, ніж їй потрібно для ведення агресивної війни проти України, та перейшла до накопичення...

У Львові презентують виставку старовинних галицьких плащаниць

25 квітня у храмі священномученика Климентія Шептицького, що на вулиці Максима Кривоноса, 1, презентують виставку старовинних плащаниць з галицьких церков....

Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, – міністр оборони

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш заявив, що його країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, які через втрату паспорту...

Поліклініка у Львові, де військові проходять ВЛК, тепер з ремонтом та електронною чергою

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів про зміни після скандалу з поліклінікою Міноборони у Львові. Про це повідомив...

Українські чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова КМУ

Уряд заборонив видавати паспорт громадянина України чи закордонний паспорт українським чоловікам за кордоном віком від 18 до 60 років....

Погода у Львові

Lviv
хмарно
3.1 ° C
3.1 °
3.1 °
91 %
0.7kmh
100 %
Пт
14 °
Сб
16 °
Нд
19 °
Пн
19 °
Вт
14 °
- Advertisement -