fbpx
Бізнес Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022...

Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

-

Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

Бізнес Гроші люблять облік: як спланувати власний бюджет на 2022 рік

«У новому році точно піду в зал, більше читатиму, займуся самоосвітою та дбатиму про здоров’я», — ми часто обіцяємо собі почати рік із корисних звичок. Зазвичай серед них — і вміння розпоряджатися своїми фінансами та збільшувати дохід.

Разом із фінансовою консультанткою Олександрою Грудзевич та доцентом Київської школи економіки (KSE) Володимиром Вахітовим Громадське пояснює, як спланувати власний бюджет на 2022 рік та підвищити власний заробіток.

Із чого почати та що врахувати

Плануючи бюджет на наступний рік, важливо враховувати дохід і витрати, каже Олександра Грудзевич. Зазвичай люди помилково вважають, що планування бюджету — це лише про витрати. Але важливо ще запитати себе, на який дохід за рік хочете вийти. Це допоможе рухатися в потрібному напрямку.

«Тут варто зважати, чи може людина більше заробляти на своїй посаді, чи їй необхідно змінити роботу. Або ж вона може отримувати додатковий дохід», — каже Олександра Грудзевич.

А ще, плануючи бюджет, треба проаналізувати, що ви вже маєте, а що слід придбати. І перед тим, як купувати, добре зважити: чи справді вам потрібна саме ця річ? Можливо, вже маєте щось схоже або чим можна замінити це. Визначивши цілі, варто на кожну з них окремо відкладати гроші. (Краще, щоб їх не було надто багато — 2-3 головні для кращої концентрації).

Також Олександра рекомендує проаналізувати витрати поточного року, аби зрозуміти, чи траплялися ситуації, які спонукали до додаткових непередбачуваних витрат.

«Це потрібно, щоби спрогнозувати, наскільки високою є ймовірність того, що схожа ситуація повториться у наступному році. Наприклад, незапланований ремонт машини або сантехніки у квартирі. Краще одразу зробити запас на такі позапланові витрати», — каже Олександра Грудзевич.

Як і на що відкладати: лайфхаки та схеми 

Закладаючи бюджет, Грудзевич радить керуватися правилом «50/30/20%»:

  • 50% йдуть на базові витрати: оплата рахунків, оренда житла, продукти, проїзд, податки тощо;
  • 30% — необов’язкові витрати, як-от похід до театру, музею, ресторану або відпустка;
  • 20% — заощадження.

Аби краще спланувати бюджет на майбутні витрати, можна створити онлайн-таблицю — це допоможе структурувати плани.

«У бюджет на наступний рік варто прописати витрати на свята, дні народження, підготовку дітей до школи. Так потім місячний бюджет не постраждає від не закладених заздалегідь витрат», — пояснює Олександра Грудзевич.

Окрім цього, варто також приділити увагу відпустці, каже доцент Київської школи економіки (KSE) Володимир Вахітов, порахувати, скільки приблизно вона може коштувати, і відкладати на неї зі щомісячної зарплати.

Як зекономити: кілька раціональних секретів

На думку Вахітова, передусім варто переглянути свої фінансові звички та зрозуміти, на що витрачаєте гроші щодня: «Якщо ви п’єте забагато кави або часто курите, то можна спробувати відмовитися або бодай робити це рідше».

Раціональність та аналіз покупок врятують від позапланових грошових витрат. Та є речі, на яких економити — собі дорожче. От, наприклад, здоров’я. Похід до стоматолога (та й не лише) відкладати не варто. Профілактичний огляд у лікарів корисний не тільки для здоров’я, а й для гаманця.

Олександра Грудзевич додає: раціональність варто вмикати й щодо сезонних розпродажів. Можна стежити, коли в період знижок падає ціна на річ, яку запланували купити, — особливо коли йдеться про дорожчі покупки, як-от взуття або верхній одяг, побутову техніку.

Скільки грошей варто відкладати 

Експерти радять відкладати близько 20% доходу. Цей відсоток може розподілятися на різні цілі: заощадження на пенсію, квартиру або автомобіль. Однак, за словами Грудзевич, водночас треба враховувати свої фінансові можливості. Якщо не виходить відкладати 20%, то відсоток можна зменшити, поміркувати про оптимізацію витрат чи збільшення доходу.

«Заощаджуючи, варто чітко позначати ціль — для чого саме ви збираєте гроші. Якщо немає цілі, то є ризик, що спустите гроші на дрібниці», — каже Грудзевич.

І додає: «Магія планування фінансів у тому, що ми маленькими кроками досягаємо цілей і не помічаємо цього самі».

«Фінансова подушка»: як підготуватися до ризиків

На випадок непередбачуваних обставин, як-от раптова втрата роботи чи операція, у бюджет на наступний рік має бути закладена сума, яка допоможе прожити щонайменше місяць. Доцент Київської школи економіки (KSE) Володимир Вахітов рекомендує відкладати щонайменше 7-10% доходу щомісяця на таку можливу ситуацію.

Таку «подушку» варто зберігати вдома готівкою або на окремому рахунку, аби в разі чогось непередбачуваного мати швидкий доступ до неї.

«Частину грошей можна тримати у валюті. Інші заощадження варто інвестувати, щоби гроші працювали», — каже Вахітов.

А де ж заробити? 

Збільшити дохід можна шляхом:

  • активного доходу від роботи — людина змінила місце роботи, отримала підвищення або має додатковий дохід (фриланс);
  • депозитів;
  • державних облігацій (ОВДП). Раніше ми детально пояснювали, як купити облігації ОВДП та наскільки це вигідно;
  • інвестування в цінні папери.

А втім, останній пункт, за словами Олександри Грудзевич, має свої ризики. Ніхто не скасовував простого правила: інвестувати треба в те, на чому розумієшся. Хочеться заглибитися в тему — варто звернутися до фінансових консультантів.

«Найпростіший інструмент — це депозити, з них варто починати. Я часто чую, що люди не хочуть вкладатися в них, бо відсоток невеликий. Та якщо тримати всі заощадження вдома, інфляція все одно їх з’їсть», — пояснює фінансова консультантка.

Аби пасивний дохід був вищим, каже Вахітов, можна вкладатися в облігації та цінні папери, але для цього має бути щонайменше $10 тисяч (щоби не витрачати багато на комісію).

«Крім того, якщо ви хочете мати 10-15% річних, то доведеться вкладатися в доволі ризиковані інструменти. Для цього у вас має бути власна фінансова подушка, а не кредитні кошти. Якщо втратите гроші, принаймні не доведеться виплачувати кредит», — зазначає Володимир Вахітов.

«Фінанси потребують уваги та часу, — додає Грудзевич. — Поки людина має заощадження до $10 тисяч, вона може вкладатися у депозити й ОВДП. Головне — не тримати всі гроші в одному місці».

Люди часто відразу починають інвестувати, не розібравшись спершу, як спланувати бюджет, як розпоряджатися поточними коштами і як утримуватися від імпульсивних купівель, каже Олександра.

«Це найбільш розповсюджена помилка. Люди нічого не роблять поступово, а потім за рік-два намагаються швидко наростити капітал, і часто потрапляють саме на фінансові піраміди», — пояснює Грудзевич.

На думку Володимира Вахітова, для молодих людей найкраще — підвищувати свій людський капітал, тобто вдосконалювати навички, інвестувати у власну освіту. Так спочатку можна підвищити активний дохід — а вже затим можна взятися й за пасивний.

Коментарі

Останні новини

З початку війни на Львівщину релокувались 164 підприємства

На Львівщину приїжджають не тільки вимушені переселенці, але й релокується бізнес. Від початку повномасштабної війни в область переїхали 164...

Лідери G7 пообіцяли безстрокову підтримку України

Лідери країн Групи семи за підсумками саміту в Німеччині оголосили, що готові надавати Україні фінансову, гуманітарну, військову та дипломатичну...

Ахметов судитиметься з росією щодо компенсації збитків

Мільярдер Рінат Ахметов подав позов до Європейського суду з прав людини проти рф щодо компенсації за грубі порушення його...

Японія посилить санкції проти росії

Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда оголосив про додаткові санкції проти росії, які включають заборону на імпорт російського золота. Про це пише «Українська...

росія зазнала дефолту за зовнішнім боргом – Bloomberg

На росії вперше з 1918 року відбувся дефолт за суверенним боргом в іноземній валюті через введені санкції, які унеможливили...

Війна проти росії: ситуація станом на 27 червня

Генеральний штаб Збройних Сил України у себе на Facebook опублікував оперативну інформацію стосовно російського вторгнення станом на 6:00 25 червня. Розпочалася сто двадцять четверта...

Україні можуть надати кредит на 525 мільйонів доларів: Велика Британія виступить гарантом

Наприкінці цього року Велика Британія готова надати 525 мільйонів доларів як гарантії для кредиту Світового банку Україні. Про це повідомляє прес-служба британського...

День в історії – трагедія шахти Саліна

26 червня 1941 р. в урочищі Саліна поблизу с. Ляцьке, нині - Солянуватка Самбірського району Львівської області на території...

З початку війни ЗСУ знищили майже 35 тис. росіян

Генеральний штаб ЗСУ опублікував загальні бойові втрати противника з 24.02 по 26.06. Втрати орієнтовно склали:

Профільна комісія готує перейменування смт Рудне в Рудно

Комісія з питань розвитку місцевого самоврядування Львівської обласної ради розпочала підготовку формування пакета документів, необхідного для подання до Верховної...

У Львові відновив роботу автобусний маршрут №17

За інформацією начальника управління транспорту ЛМР Ореста Олеськіва, перевізник відновив роботу міського автобусного маршруту №17. Цей маршрут курсує від...

Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС

Україна пройшла останній етап і отримала статус кандидата на членство в Євросоюзі. Разом із Україною цей статус також надали й Молдові....

США надають Україні $450 млн нової військової допомоги: що вона передбачає

Державний секретар США Ентоні Блінкен оголосив про надання Україні для оборони додатково 450 мільйонів доларів. Про це повідомляє посольство України...

Війна проти росії: ситуація станом на 24 червня

Генеральний штаб Збройних Сил України у себе на Facebook опублікував оперативну інформацію стосовно російського вторгнення станом на 6:00 24 червня. Розпочалася сто двадцять перша...

Emily Resort переходить на безготівковий розрахунок!

Вже цих вихідних відпочинковий комплекс Emily Resort впроваджує cashless-сервіс на більшості наших локацій. Загальновідомо, що майбутнє однозначно за безготівковим...

Погода у Львові

Lviv
хмарно
20.8 ° C
20.8 °
20.8 °
76 %
2.8kmh
100 %
Пн
21 °
Вт
29 °
Ср
32 °
Чт
32 °
Пт
30 °
- Advertisement -