Перша партія українського урану, видобутого на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті (СхідГЗК), була завантажена та відправлена до Канади, де на потужностях компанії САМЕСО український уран буде використаний для виробництва ядерного палива на потреби вітчизняних АЕС.
Про це повідомили в «Енергоатомі».
«Угода з нашим стратегічним партнером компанією CAMECO передбачає постачання всього обсягу урану, що видобувається на СхідГЗК, до Канади та подальшу його конверсію в природний гексафторид урану (UF6). Такий процес необхідний для підготовки до відправлення його на збагачення до наших інших стратегічних партнерів – компанії URENCO (Велика Британія), а потім – до компанії Westinghouse вже для виробництва ядерного палива. Ці процеси переробки ядерного матеріалу поки що недоступні в Україні. Але ми працюємо над створенням відповідних потужностей», – наголосив президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.
Нагадаємо, співпраця Енергоатома і САМЕСО розпочалася у 2019-му з підписання Меморандуму про взаєморозуміння в ядерно-енергетичній сфері. Після цього партнерство лише розширювалось і міцнішало. Після тривалих перемовин 19 березня 2023 року в Лондоні президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та президент і головний виконавчий директор САМЕСО Тім Гітцель за участю міністра енергетики України Германа Галущенка, який приєднався до церемонії онлайн, підписали двосторонні контракти щодо розширення поточної співпраці між компаніями.
Відтак, САМЕСО забезпечуватиме 100% потреб Енергоатома в гексафториді урану для Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС з 2024 до 2035 року. Контракт також передбачає можливість забезпечення Запорізької АЕС гексафторидом урану, щойно контроль над атомною станцією буде повернено її законному оператору – Енергоатому.
Другим договором передбачається продаж Енергоатомом Канаді вітчизняного урану, який видобувається в Україні на СхідГЗК. Конверсію українського урану забезпечить САМЕСО для потреб Енергоатома.
У квітні 2023 року ДП «НАЕК «Енергоатом» підписало з канадською компанією угоду, яка регламентує фізичне постачання уранового концентрату з України до Канади. Також компанії підписали меморандум щодо розвитку урановидобувної галузі в Україні за допомогою канадських партнерів.