У Львові в Національному музей імені Андрея Шептицького (пр. Свободи, 20) відкрили виставковий проєкт «“Заповідаю любов”. Марія Примаченко». Відвідувачі виставки матимуть змогу не лише насолодитися творчістю художниці, а й поспілкуватися з нею крізь простір і час, переглядаючи документальні фільми за участю мисткині.
Повідомили у Львівській міській раді.
Ця виставка – це ще один погляд на творчість унікальної художниці, ще одна спроба показати її мистецтво, яке промовляє на важливі соціальні теми й завжди гармоніює з внутрішнім світом авторки.
Експозиція об’єднує чотири тематичні розділи:
-
Розпочати діалог із творчістю Марії Примаченко пропонують у залі «Життя-буття», який присвячено змалюванню її життєвого середовища, праці, побуту, святкових подій в українському селі.
-
Другий розділ торкається вразливої тематики війни та Чорнобильської трагедії, що особливо пронизливо зазвучала у роботах художниці 1980-х років.
-
У третьому залі виставки в заквітчаному «Поліському саду» можна насолодитися справжнім квітковим розмаїттям. Тут живуть дивовижні птахи, особливу красу яких видно в експонованих творах і «чутно» через їхні такі знайомі голоси. Звісно ж, не обйшлося без улюбленого всіма «Бестіарію» Марії Примаченко, в якому зібрано малюнки зі зображеннями як фантастичних, так і «знайомих» художниці поліських звірів, що, попри свій сміховинний химерний вигляд, існують у власному мистецькому вимірі, створеному уявою авторки.
-
Завершальний розділ виставки «Студії Марії» задуманий передусім як майданчик для творчих практик: сюди запрошують юних і дорослих відвідувачів, які, надихнувшись роботами мисткині, матимуть охоту спробувати себе в ролі художників.
На виставці представлено понад 80 творів мисткині зі збірки родини Понамарчуків, Благодійного фонду «Творча спадщина родини Марії Примаченко» та Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.
Особливою родзинкою експозиції є дитячі книжки, які проілюстровано творами Марії Примаченко. Це добре знані всіма з дитинства приповідки, віршики, казки, представлені у яскравому талановитому художньому оформленні. Поряд показано оригінальні проєкти ілюстрацій авторки до планованого, проте нереалізованого видання.
На окрему увагу заслуговують яскраві, колоритні, самобутні підписи-приказки самої Марії Примаченко. Це своєрідний авторський шифр, який музейники вирішили максимально зберегти у первинному вигляді й донести до глядачів його звучання.
Організатори мистецького проєкту: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, родина Понамарчуків (м.Київ), Благодійний фонд «Творча спадщина родини Марії Примаченко» (м. Київ).
Партнери мистецького проєкту: Українська студія хронікально-документальних фільмів «Укркінохроніка» (м. Київ), Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів (м. Київ), Львівська національна наукова бібліотека України ім. Василя Стефаника, Львівська муніципальна бібліотека, Садовий центр «ГалСад» (м. Львів).