11 липня 2025 року прийнято розпорядження про створення Ради безбар’єрності при Львівській ОВА. Водночас втратило чинність розпорядження, яким свого часу утворили обласний комітет із забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
«Це не просто зміна назви чи формату. Створення Ради безбар’єрності — це якісний перехід до міжсекторального підходу у формуванні інклюзивного середовища. Комітети доступності діяли відповідно до постанов Кабінету Міністрів ще з початку 2000-х років. Їхнім головним завданням була оцінка фізичної доступності об’єктів інфраструктури — пандуси, з’їзди, кнопки виклику тощо. Це був перший і дуже потрібний крок. Проте з часом стало очевидно: реальна безбар’єрність — це більше, ніж фізичний доступ. Вона охоплює освіту, працевлаштування, комунікацію, цифрові сервіси, соціальні послуги, транспорт, культуру і навіть сприйняття у суспільстві», – поінформував заступник голови Львівської ОДА Олександр Кулепін.
Рада безбар’єрності — це новий формат консультативно-дорадчого органу, який:
- Формує регіональну політику безбар’єрності відповідно до Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні
- Охоплює всі 6 напрямів безбар’єрності: фізичну, інформаційну, цифрову, освітню, економічну та суспільну
- Об’єднує стейкхолдерів
- Аналізує бар’єри, розробляє рішення і допомагає втіленню змін на рівні області
До складу Ради безбар’єрності при Львівській ОВА увійшли:
– керівники структурних підрозділів ОВА, які відповідають за освіту, охорону здоров’я, цифровізацію, інфраструктуру, соціальний захист тощо;
– експерти громадських організацій, що захищають права людей з інвалідністю;
– фахівці в сфері архітектурної доступності, інклюзивної освіти та цифрової трансформації;
– представники громад тощо.
Вже наступного тижня відбудеться перше засідання Ради, на якому розглянуть проєкт обласного Плану заходів з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року із зауваженнями та рекомендаціями, котрі ОВА отримала під час публічних обговорень проєкту Плану.